Жителі Полтавського району вшанували пам’ять українців, жертв політичних репресій

15 травня, коли вся Україна та світ вшановували пам’ять жертв політичних репресій, жителі Полтавського району також згадали й  помолилися за співгромадян, які полягли за волю та незалежність України в боротьбі з тоталітарним сталінським режимом.

Пам’ятну дату встановили Указом Президента від 21 травня 2007 року з метою привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології.

«Великий терор» – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 рр. з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства.

Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація. Через терор і репресії пройшли усі верстви українського населення: від наукової та творчої інтелігенції до селян.

Полтавська область — один із найбільш постраждалих від сталінського тоталітарного режиму регіонів. У 1937 році на Полтавщині було ліквідовано майже всю верхівку партійного та профспілкового апаратів. Загалом протягом 1937—1938 років на Полтавщині було репресовано понад 10 тисяч громадян.

За іншими даними, починаючи з 1929 року на Полтавщині було репресовано понад 400 тисяч жителів. Жертвами НКВС були заможні полтавці, військовослужбовці, священники й представники інтелігенції, яких безпідставно звинуватили у шпигунстві, зв’язках із закордонною розвідкою тощо. Через давнину цих злочинів ніхто так і не поніс відповідальності.

Радянська влада намагалася приховати сліди своїх злочинів.Одним із символів тих подій став Биківнянський ліс під Києвом.  Це найбільше в Україні місце масових поховань жертв комуністичних політичних репресій. За різними даними, свій останній спочинок тут знайшли від 15 до понад 100 тисяч осіб, закатованих під час допитів або ж розстріляних у позасудовому порядку органами НКВД у Києві.

В Полтавському районі теж знайшлося місце, де полягли тисячі розстріляних людей. В 1937–1938 роках поховання почали масово здійснювати в розробленому піщаному кар’єрі в урочищі поблизу хутора Триби, розташованому близько 1 км на південь від села Макухівка. Трупи розстріляних закопувалися партіями по декілька десятків у вириті траншеї без позначення поховання. Точна кількість похованих під Макухівкою невідома. 

Цивілізований світ категорично не сприймав таких проявів тоталітарного правління як голодомори, депортації, політичні переслідування чи цькування за соціальними й іншими ознаками, і тим більше фізичне знищення людей. Натомість, нинішня путінська росія, потворно наслідує усі ці ганебні методи, фактично вчиняючи геноцид Українського народу у XXI столітті на українських землях.

Злочини, що чинить росія в Україні не лише поставила людство на межу глобальної гуманітарної катастрофи через можливий голод, спровокований руйнуванням рашистами нашої інфраструктури і логістичних комунікацій. Повіривши брехливим заявам підлої країни-терориста, світова спільнота дозволила знову підняти голову тоталітаризму та відчути свою перевагу над тими, кого вважає слабшим.

Сьогодні Україна демонструє світові надзусилля у боротьбі проти вторгнення московської держави, вибиваючи окупанта з наших земель та виборюючи тим самим мир у всьому світі. Разом до перемоги!

За матеріалами Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської  ОВА.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *